نیروگاه خورشیدی

فهرست مطالب

نیروگاه خورشیدی

یک نیروگاه خورشیدی از نور خورشید برای تامین انرژی استفاده می کند. از آنجایی که نور خورشید فراوان و قابل تجدید است، می توان از آن برای تامین برق خانه و محل کسب و کار استفاده کرد. اگر یک نیروگاه خورشیدی نصب می کنید، ممکن است لازم باشد کمی هزینه کنید. با این حال، مصرف انرژی شما را به میزان قابل توجهی به حداقل می رساند و از این نظر یک انتخاب اقتصادی است.

 

ضمناً مقاله “کنترل سیستم فتوولتائیک (PV) متصل به شبکه توزیع برق” به همراه ترجمه و شبیه سازی در قسمت “دانلود فایل های آموزشی” در دسترس می باشد.

 

فواید استفاده از یک نیروگاه خورشیدی

استفاده از یک نیرو گاه خورشیدی فواید زیادی دارد که در این بخش، برخی از آن ها را با هم بررسی می کنیم:

 • انرژی خورشیدی بدون آلودگی است و باعث می شود پس از نصب، گازهای گلخانه ای منتشر نشود.
 • با استفاده از نیروگاه های خورشیدی وابستگی شما به نفت خارجی و سوخت های فسیلی کاهش می یابد.
 • انرژی خورشیدی پاک قابل تجدید که در همه روزهای سال در دسترس است، حتی روزهای ابری مقداری نیرو تولید می کند.
 • در صورتی که از نیروگاه های متصل به شبکه استفاده کنید بازگشت سرمایه امکان پذیر است که این برخلاف پرداخت قبوض آب و برق می باشد.
 • عملاً هیچ نیازی به تعمیر و نگهداری وجود ندارد زیرا پانل های خورشیدی بیش از 30 سال عمر می کنند
 • ایجاد شغل با بکارگیری تولیدکنندگان پنل های خورشیدی، نصاب های خورشیدی و … و به نوبه خود به اقتصاد کمک می کند.
 • در صورت بسته بودن شبکه داخلی، توان اضافی را می توان به شرکت برق فروخت
 • اگر تمام برق تولید شده به اندازه کافی برای خانه/ساختمان تامین شود، امکان زندگی بدون شبکه وجود دارد
 • تقریباً در هر مکانی قابل نصب است. در یک مزرعه به یک ساختمان
 • از باتری ها برای ذخیره انرژی اضافی برای استفاده در شب استفاده کنید
 • از خورشید می توان برای گرم کردن آب، برق خانه ها و ساختمان ها، حتی ماشین ها استفاده کرد
 • ایمن تر از جریان الکتریکی سنتی می باشد.
 • بهره وری همیشه در حال بهبود است، بنابراین همان اندازه خورشیدی که امروز در دسترس است، فردا کارآمدتر می شود
 • زیبایی شناسی در حال بهبود است و باعث می شود که خورشیدی در مقایسه با مدل های قدیمی تر پرکاربردتر شود.
 • کمک ها و برنامه های تخفیف برای کمک به هزینه های اولیه در دسترس هستند.

 

نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه

نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه، نیروگاهی است که در آن سیستم برق خورشیدی به شبکه برق شرکت برق وصل می شود. برق مازاد تولید شده به شبکه برق ارسال می شود و زمانی که شبکه شهری برق تولید نمی کند، مصرف کننده می تواند برق را از شبکه دریافت کند و هزینه واحدهای مورد استفاده را بپردازد.

چرا نیروگاه های متصل به شبکه محبوب می باشند؟

اتصال به شبکه مفید است زیرا مصرف کننده برای ذخیره انرژی اضافی نیازی به خرید باتری گران قیمت ندارد. این امر باعث محبوبیت بیشتر سیستم های متصل به شبکه در فضاهای مسکونی می شود. کسب و کارها نیز از این سیستم برای تامین نیاز روزانه خود و کسب درآمد از انرژی مازاد تولید شده استفاده می کنند. با این حال، اتصال به شبکه به این معنی است که مصرف کننده ممکن است با قطع برق مواجه شود. یک مصرف کننده می تواند از اندازه گیری شبکه در نیروگاه های خورشیدی متصل به شبکه استفاده کند.

چرا باید نیروگاه های خورشیدی متصل به شبکه را انتخاب کرد؟

نیروگاه های خورشیدی متصل به شبکه کاملا مقرون به صرفه می باشند و از سوی دیگر، نصب این نیروگاه های خورشیدی نیز راحت و سریع انجام می شود. این نوع از نیروگاه های خورشیدی به کاربران مسکونی و مشاغل فرصتی برای کسب درآمد غیرفعال از انرژی مازاد تولید شده را ارائه می دهد که می تواند از نظر اقتصادی بسیار مفید باشد.

 

نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه

منفصل از شبکه بودن به این معنی است که سیستم نیروگاه خورشیدی به طور مستقل کار می کند و مصرف کننده به هیچ سیستم برق شهری متصل نیست. این نوع از نیروگاه های خورشیدی از باتری ها برای ذخیره انرژی خورشیدی تولید شده استفاده می کنند.

اگرچه نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه خودپایدار هستند، اما هزینه‌های بیشتری را به همراه دارند. زیرا مصرف‌کننده مجبور است بسته باتری، پنل‌های خورشیدی، جعبه شبکه، اینورتر، کنترل‌کننده شارژ، ساختار نصب و تعادل سیستم‌ها را بخرد. این پنل ها در روز برق تولید و ذخیره می کنند و در شب از آن استفاده می کنند.

فایده های استفاده از نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه

این نوع از نیروگاه های خورشیدی برای مکان هایی که دچار قطعی برق مکرر می شوند ایده آل است. در مناطق روستایی و دورافتاده، نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه می توانند تولید برق مستقل و پایدار را تسهیل کنند.

یکی از قدیمی‌ترین برنامه های انرژی‌های نو و تجدیدپذیر، برنامه کاربردهای خورشیدی منفصل از شبکه است که از طریق آن سیستم‌های روشنایی منازل خورشیدی، سیستم‌های روشنایی خیابان‌ خورشیدی، لامپ های خورشیدی، پمپ‌های خورشیدی و چراغ های مطالعه خورشیدی راه‌اندازی شده است

چرا باید نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه را انتخاب کرد؟

نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه به این دلیل که مصرف کننده را مستقل از شبکه و متکی به خود می کند؛ یک انتخاب عالی محسوب می شوند. این ویژگی یک کمک بزرگ به مصرف کنندگان خواهد کرد چرا که مصرف کنندگان با استفاده از نیروگاه های خورشیدی منفصل از شبکه مجبور نیستند با قطع برق به دلیل خرابی و خاموشی شبکه مواجه شوند.

 

سخن آخر

انرژی خورشیدی هرروز با نور و گرمایی که خورشید به زمین می بخشد در دسترس می باشد. مقدار انرژی خورشیدی که روزانه از خورشید به زمین می رسد حتی بیشتر از آن چیزی است که جمعیت فعلی مردم جهان در یک سال می توانند استفاده کنند. این انرژی پاک، تجدیدپذیر و بی نهایت است.

بیایید برای مهار این قدرت بزرگ و استفاده مناسب از آن به کار خود ادامه دهیم. با پیشرفت کارایی، کاهش قیمت هر روزه و آزمایش فناوری های جدید، جالب است که ببینیم در چند سال آینده در صنعت نیروگاه های خورشیدی کجا خواهیم بود. به نظر شما آینده چگونه خواهد بود؟

 

ضمناً مقاله “کنترل سیستم فتوولتائیک (PV) متصل به شبکه توزیع برق” به همراه ترجمه و شبیه سازی در قسمت “دانلود فایل های آموزشی” در دسترس می باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.