ساختمان هوشمند

فهرست مطالب

تعریف ساختمان هوشمند:

هنگامی که برای اولین بار، واژه ساختمان هوشمند به گوشتان رسید،  در ذهنتان چه چیزی مجسم شد؟ تصور بعضی از ما از ساختمان هوشمند ، یک کالای لوکس و تجملاتی است .ساختمان هوشمند یعنی ساختمانی که در آن می توان با استفاده از امکانات و ابزارهایی ، کنترل لوازم الکتریکی و مکانیکی ساختمان را با یک شبکه بی سیم یا با سیم در دست گرفت .(نگاهی صرفا لوکس و تجملاتی در جهت رفاه انسان ). ولی واقعیت چیزی بسیار فراتر از این موضوع می باشد .

در این مقاله ، بعضی از ویژگی های ساختمان هوشمند را بیان می کنیم تا به این نتیجه مهم برسیم که بر خلاف نظر بعضی ها ، ساختمان هوشمند فقط هزینه نیست ، بلکه یک نوع  سرمایه گذاری بوده که علاوه بر رفاه و امنیت ، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی نیز می گردد پرداخت هزینه های کمتر قبوض گاز، آب و برق در دراز مدت ، هزینه های اولیه آن را نیز توجیه می کند .

همانطور که میدانیم ، قسمت زیادی از هزینه های برق ساختمان ها مربوط به روشنایی ساختمان می باشد . روشنایی چراغ هایی که ناخواسته روشن می مانند ، چراغ هایی که در هنگام خروج از منزل خاموش نمی شوند . هوشمند سازی روشنایی ساختمان این امکانات را به ما می دهد تا بتوانیم سیستم روشنایی را به طور دلخواه خود برنامه ریزی کنیم تا فقط هنگامی که روشنایی محیط از حد تعیین شده کمتر بود، چراغها روشن شوند و در مواقع حضور در منزل روشن بمانند و هنگام خروج از منزل ، بطورخودکار خاموش شوند . همین امر تاثیر زیادی در کاهش برق مصرفی و در نتیجه کاهش هزینه برق خواهد داشت .

 

 

smart home

 

مدیریت سیستم های گرمایشی ، سرمایشی :

در ساختمان هوشمند ، می توان سیستم گرمایشی یا سرمایشی را با استفاده از ترموستات هوشمند ، کنترل نمود . یعنی دمای محیط را در حد معینی ثابت نگه داشت یا در صورت عدم حضور در منزل، سیستم گرمایشی سرمایشی را بطور خودکار غیرفعال نمود. قبل از ورود به ساختمان ، سیستم گرمایشی ، سرمایشی را روشن ( فعال ) نمود تا هنگام ورود به منزل دمای مطلوب شما فراهم شده باشد . نکته دیگری که در جلوگیری از اتلاف انرژی می توان از آن بهره برد ، وجود سنسورهایی است که مثلا در صورت باز ماندن درب و پنجره به شما آلارم می دهد تا شما سیستم گرمایشی ، سرمایشی را غیر فعال نموده یا درب یا پنجره باز را ببندید.

کنترل دقیق سیستمهای تهویه و سرمایشی و گرمایشی ، علاوه بر کاهش هزینه های ناشی از مصرف انرژی ،  باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری این سیستم ها شده و به طول عمر آنها نیز کمک می کند.

 

کنترل سیستم های امنیتی:

یکی از تجهیزات مهم ساختمان ، سیستم حفاظتی آن می باشد. این سیستم هنگامی که در وضعیت اعلام سرقت قرار گیرد ، در صورت باز شدن درها و پنجره ها و یا در صورت تشخیص حرکت در ساختمان ، بصورت خودکار عمل کرده و ضمن فعال نمودن آژیر صوتی ، با ارسال پیامک و تماس با شماره هایی که درحافظه آن ذخیره شده ( به ترتیب اولویتی که خودتان تنظیم نموده اید) به شما هشدار می دهد .اعلام سرقت حداقل امکانات این سیستم حفاظتی است .شما می توانید در صورت تمایل با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها منزل خود را محافظت کنید . دوربین های هوشمند، سنسورها و حسگرهای حرکتی ، قفل های هوشمند دیگر امکانات سیستم ایمنی هوشمند می باشد . مثلا با دوربین های هوشمند می توانید وضعیت امنیت منزل خود را مشاهده کنید . فرزندان خود را کنترل نمایید . در حقیقت این دوربین ها چشم و گوش شما هستند وقتی در خانه نیستید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.